Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Kanna 16165036



*

nr 1616 5036


Kanna

silver, Danmark, 1897. Höjd: 26 cm, vikt: 480 gr brutto


Kondition: graverad

Utgick

Sista tid för bud online:

måndag 29 april 2024
kl 18:49:40


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: danmark dansk dansk design danska danskt europa kanna norden silver skandinavien skandinavisk ädelmetall
  • 8294 Kanna
    + coupeglas, 15 delar, 1950-tal, färgade. Höjd: 10-28
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 jan kl 19:05
  • 1019 Kopp med fat &..
    Sevres + kanna Berlin. Höjd: 13-17 cm
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 jan kl 20:46
  • 8035 Tekanna
    silver, Importstämplar, rokokostil. Höjd: 18 cm, v..//
    Aktuellt bud: 5.000 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 jan kl 18:04




Ladda ner broschyr